Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Alkohol w podróży – czy warto zainwestować w alkomat?

Nasz Mały Swiat 15 lipca 2018
Nasz Mały Swiat 15 lipca 2018

Nie należymy do osób, które dużo piją alkoholu. Ba! Praktycznie w ogóle nie pijemy go w domu i bardzo rzadko ze znajomymi. Ale oczywiście również i nam zdarzają się takie sytuacje, kiedy nie wypada odmówić kieliszka. Z takimi sytuacjami najczęściej spotykamy się w podróży…

Alkohol w podróży – kilka zakrapianych historii

Do Gruzji wybraliśmy się tuż przed naszą przeprowadzką do Islandii. Była to nasza dosyć spontaniczna podróż. Na szybko kupiliśmy bilety lotnicze i zarezerwowaliśmy kilka pierwszych noclegów. Jednak w tym pośpiechu udało nam się ułożyć skrupulatny plan podróży. Wydawało nam się, że jesteśmy do niej dobrze przygotowani, jednak na miejscu okazało się, że nie przewidzieliśmy jednej bardzo ważnej kwestii – ALKOHOLU! – który leje się w Gruzji strumieniami. I choć nie przepadamy za piciem, nie byliśmy tam w stanie sobie, jak i kochanym Gruzinom odmówić napicia się z nimi. Gruzińską czaczę piliśmy na śniadanie, obiad i kolację! To wszystko zaczęło się w Uszguli…

Miasteczko uważane jest za najpiękniejsze w całej Gruzji i nic w tym dziwnego, ponieważ krajobrazy są tam przepiękne. Swanetia stała się naszym ulubionym gruzińskim regionem i bardzo chętnie jeszcze kiedyś tam wrócimy, ale nie tylko dla widoków, lecz do wspaniałych ludzi, z którymi spędziliśmy wyjątkowy czas.

Podczas naszego pobytu w Uszguli mieszkaliśmy u pewnej swańskiej rodziny, z którą od pierwszych chwil nawiązaliśmy bardzo fajny kontakt. Pokazywali nam wiele ciekawych rzeczy, miejsc, opowiadali dużo o swym kraju, a polewali jeszcze więcej! Picie ze Swanami okazało się potrzebnym chrztem przed naszymi kolejnymi wędrówkami po Gruzji. Naszą podróż do Uszguli możecie obejrzeć TUTAJ.

Swanetia Uszguli

Miasteczko Uszguli

Gruzja Swanetia

U Swanów

Wkrótce znaleźliśmy się w Borjomi, czyli miejscu, które słynie z jednej z najwspanialszych wód mineralnych na świecie. Nie mogło nas tam zabraknąć a ten, kto nas dobrze zna, doskonale wie dlaczego. My jesteśmy chyba największymi na świecie miłośnikami picia wód mineralnych. Jednak na samej wodzie się oczywiście nie mogło się skończyć – w końcu bylismy w Gruzji!

Z Borjomi wraz ze znanym w tym rejonie przewodnikiem Leo, wybraliśmy się na wycieczkę po okolicznych atrakcjach turystycznych. Naszym numerem jeden okazała się Wardzia, czyli skalne miasto-klasztor z XII wieku. Po zwiedzaniu i powrocie do Borjomi, Leo zaprosił nas na gruzińską ucztę, która oczywiście nie obyła się bez toastów – zresztą sami zobaczcie TUTAJ. Te obydwa przypadki w Uszguli i Borjomi skończyły się zmianą naszych planów w podróży.

Gruzja Wardzia

Skalne miasto-klasztor Wardzia

Gościnność Gruzja

Nasza ekipa i Leo (pierwszy od lewej) po wycieczce na gruzińskiej uczcie

Podobnie zresztą było w Japonii, kiedy odwiedziliśmy dawnych japońskich przyjaciół na Okinawie. Dla nas oczywiście ciekawie było napić się awamori. A dla nich niebem w gębie okazał się polski Krupnik. Tylko wyobraźcie sobie, jak zgrabnie musieliśmy podzielić jedną butelkę miodowego likieru na kilkanaście osób!

Japonia Okinawa

Na zakrapianej kolacji z przyjaciółmi na Okinawie

Okinawa

Polski alkohol – najlepszy prezent dla Japończyka!

Tak sobie wspominamy te zakrapiane momenty w naszych podróżach i dochodzimy do wniosku, że jak na nas, to całkiem sporo ich było (i na pewno podobnie będzie w przyszłości). Pomimo tego, że zawsze było bardzo miło i wspominamy je z wielkim uśmiechem na twarzy, to jednak te zakrapiane momenty często kończyły się zmianą naszych planów podróży. Powód oczywisty – brak pewności czy jesteśmy trzeźwi i czy w związku z tym możemy już wyruszyć w dalszą drogę i bezpiecznie prowadzić samochód. Dla spokoju z reguły zostawaliśmy dłużej z naszymi znajomymi. Jednak w konsekwencji nie docieraliśmy do wszystkich poprzednio zaplanowanych atrakcji turystycznych.

Dlatego do naszego podróżnego ekwipunku dorzuciliśmy podręczny, malutki i lekki alkomat FITalco Galaxy Plus, dzięki któremu już zawsze będziemy pewni naszej – lub naszych współtowarzyszy podróży/kierowców – trzeźwości! Oczywiście stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu! Tym samym dbamy o siebie, naszych przyjaciół i wszystkie osóby znajdujące się w pobliżu nas! Nie odmawiamy sobie przyjemności wypicia czegoś mocniejszego, a dzięki temu małemu urządzeniu możemy kontrolować i panować nad naszymi planami podróży.

No, ale alkomat nie tylko służyć nam będzie w wojażach po świecie. Przecież tam, gdzie mieszkamy, też może trafić się sytuacja, gdy trudno będzie odmówić drinka, a przecież na tej naszej Islandii poruszamy się samochodami. Zasiadając za kółkiem, zawsze trzeba być trzeźwym – to nasz święty obowiązek – pamiętajcie!

Jesteście ciekawi, jak wygląda i działa ten niewielki gadżet? Zapraszamy do obejrzenia filmu!

 

[Tekst powstał w ramach współpracy z FITalco]

 

Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem!
poprzedni post
Ciąża w Islandii – informacje praktyczne, przydatne linki, ciekawostki
następny post
Reykjavik: Kościół Hallgrímskirkja

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

NASZE PODRÓŻE

Europa Afryka Azja Karaiby Podróżnicze Poradniki

Wybrane dla Ciebie:

Maroko Gruzja Okinawa Gambia Rodos
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl