Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

2 tygodnie w GRUZJI na własną rękę

Demi Mae 13 stycznia 2019
Demi Mae 13 stycznia 2019

Przyszedł najwyższy czas, aby wreszcie zrelacjonować naszą podróż do Gruzji, którą odbyliśmy tuż przed przeprowadzką do Islandii w 2016 roku! Relacja ta będzie dosyć niecodzienna, ponieważ we vlogowej wersji. Nie będzie to wpis, w którym będziemy się rozwodzić o każdym poszczególnym miejscu, które udało nam się zobaczyć, bo takie informacje na pewno bez problemu znajdziecie na innych blogach podróżniczych, natomiast chcemy podzielić się z wami naszymi wrażeniami, które uwieczniliśmy właśnie na filmach.

NASZA TRASA

Warszawa – Batumi – Mestia – Ushguli – Mestia – Kutaisi – Borjomi – Wardzia – Borjomi – Tbilisi – Mccheta – Tbilisi – Dawid Garedża – Tbilisi – Kazbegi – Tbilisi – Batumi – Warszawa.

Dzień 1: BATUMI

Batumi – perła Morza Czarnego, a jednocześnie najbardziej kiczowate gruzińskie miasto. Faktycznie miszmasz przeogromny, ale w tym wszystkim ma swój urok. Pierwszy dzień spędzamy spokojnie – wbrew wcześniejszym założeniom. Mieliśmy intensywnie zwiedzać miasto, jednak zmęczenie wzięło górę. Mimo wszystko późnopopołudniowy spacer wystarczył, aby zobaczyć perełki Batumi. Na zakończenia dnia mieliśmy przepiękne widoki – sami zobaczcie!

 

Dzień 2: MESTIA

Cały dzień zajęło nam dotarcie do Mestii. Znajdujemy się w przepięknej Swanetii, którą zwiedzamy razem z naszą nowo poznaną towarzyszką – Suną z Chin. To właśnie z nią udaliśmy się na pyszne jedzenie do jednej z lepszych knajpeczek w miasteczku, gdzie dodatkowo umilała nam młodzież śpiewająca tradycyjne gruzińskie pieśni!

 

Dzień 3: USHGULI

Co to był za dzień! Niesamowita przygoda u podnóży gór Kaukazu. Wspaniałe widoki, gościnni ludzie i… wypadek konny Damiana w burzy z piorunami! Ten dzień będziemy pamiętać do końca życia!

 

Dzień 4: SWANETIA

Swanowie próbują nas upić od 8 rano! To jest naprawdę niesamowite, jak dużo oni potrafią pić. A co piją? Wszystko, co ma dużo %. To trzeba doświadczyć na własnej skórze. Lekko podpici spędzamy ostatnie chwile w Swanetii spacerując po ścieżkach wioski Ushguli.

 

Dzień 5: KUTAISI

Z Kaukazu zjeżdżamy do dużego miasta – Kutaisi. Zdecydowaliśmy się na zwiedzenie byłej stolicy Gruzji ponieważ tutaj urodziła się jedna z największych moich idolek… Katie Melua. Chciałam zobaczyć, gdzie spędziła swoje pierwsze lata życia. Tutaj również zatęskniliśmy za przyrodą, mniejszymi miejscowościami, więc szybko zrezygnowaliśmy z drugiego dnia pobytu w tym mieście i zdecydowaliśmy, że następnego dnia będziemy jechać w stronę Borjomi.

 

Dzień 6 BORJOMI

Ukończyłam Turystykę Uzdrowiskową, więc wszystko, co jest związane z uzdrowiskami mnie ogromnie cieszy. Uwielbiam, wręcz ubóstwiam wody mineralne i uważam, że nie ma nigdzie na świecie lepszych od tych polskich, no chyba że… BORJOMI! Jedni plują, drudzy zapijają się wodą Borjomi, jak ja! Pomimo tego, że samo miasteczko przypomina nasze typowe polskie miasteczko uzdrowiskowe i nie jest ono zbyt ciekawe, to jednak być w miejscu, gdzie rozlewają Borjomi, jest spełnieniem marzeń!

 

Dzień 7: WARDZIA

Wardzia to drugie nasze ulubione miejsce w Gruzji – zaraz po Swanetii. Może nie sama Wardzia, a rejon pomiędzy Borjomi a Wardzią. Wydaje nam się, że nie tylko dzięki wspaniałym geologicznym atrakcjom turystycznym, które mieliśmy szansę tego dnia tam zobaczyć, ale również dzięki ludziom, których udało nam się poznać. Zwiedzanie Wardzi opłaca się tylko, jeżeli weźmiecie za przewodnika Leo, zresztą sami zobaczcie! 🙂

 

Dzień 8: TBILISI

Dziś ruszamy do stolicy! Omijamy Gori ponieważ zaczyna nas męczyć, że codziennie podróżujemy do kolejnego miejsca. Wolelibyśmy pobyć w jednym mieście/wiosce trochę dłużej, dlatego podejmujemy decyzję, że omijamy miasto Stalina (zresztą ponoć dosyć nieciekawe) i jedziemy prosto do Tbilisi.

 

Dzień 9: MCCHETA

Tbilisi wzięliśmy sobie za nasze miejsce wypadowe do pobliskich atrakcji turystycznych. W dniu dziewiątym udajemy się do Mcchety, czyli jednego z najstarszych gruzińskich miast. To właśnie tutaj znajduje się słynny sobór katedralny Sweti Cchoweli oraz Monastyr Dżwari. Po powrocie do Tbilisi udaliśmy się również na równie słynny pchli targ…

 

Dzień 10: Dawid Garedża

Przyjechać do Gruzji i nie odbyć wycieczki do Dawida Garedży, to tak jak być w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffela. No dobra, może nie aż tak, ale faktycznie jest to miejsce super priorytetowe do zwiedzenia. Warte każdych pieniędzy i czasu. Po raz pierwszy byliśmy na stepach, a oprócz tego przekroczyliśmy granicę z Azerbejdżanem! 🙂

 

Dzień 11: KAZBEGI

Mówi się, że jest to najpiękniejsze i najważniejsze miejsce do zobaczenia w Gruzji, jednak szczerze Wam powiemy, że Swanetia czy Dawid Garedża wygrywają! Faktycznie Kazbegi jest piękne, ale jakoś nie skradło naszych serc. Jednak mogło to być spowodowane tym, że za krótko spędziliśmy tam czasu… Mimo wszystko serdecznie Wam polecamy, bo sama trasa z Tbilisi do Kazbegi (Gruzińska Droga Wojenna) jest godna uwagi!

 

Dzień 12: TBILISI NOCĄ

Wracamy do Tbilisi. Jesteśmy trochę zmęczeni długą jazdą marszrutką, jednak jak tylko udaje nam się znaleźć nowe miejsce noclegowe, to wychodzimy do centrum i spędzamy wieczór, jak janmocniej chłonąc atmosferę Tbilisi.

 

Dzień 13: SAMEBA

Cały czas wołała nas, abyśmy ją odwiedzili, więc wreszcie to uczyniliśmy. Sameba, czyli Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi i największa budowla sakralna w stolicy! Następnie czas spędziliśmy na kolejnym spacerze po stolicy i kupowaniu pamiątek!

 

Dzień 14: WRACAMY DO POLSKI

Tbilisi – Batumi. Taką trasę musieliśmy dzisiaj zrobić, aby zdążyć na lotnisko. Podczas powrotu do Batumi wspominaliśmy wszystkie cudowne chwile, które przeżyliśmy w nowym przez nas zwiedzonym kraju! Gruzjo, dziękujemy za te piękne dni!

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Koszty życia w Islandii #1 Zakupy spożywcze
następny post
Jak przetrwać zimę na Islandii? Islandzkie sposoby

1 Kometarz

Monika Mizinska 17 lutego 2017 - 16:55

Ale tam pięknie, o mamO!!

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

NASZE PODRÓŻE

Europa Afryka Azja Karaiby Podróżnicze Poradniki

Wybrane dla Ciebie:

Maroko Gruzja Okinawa Gambia Rodos
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl